To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM ROWEROWE LUDZI Z PASJĄ :)
NIE TYLKO ROWEROWĄ ;)

JEDŹCIE I GŁOŚCIE - Uroczystość Bożego Ciała

Jurek S - 2017-06-15, 14:03
Temat postu: Uroczystość Bożego Ciała
Tak sobie pomyślałem, ze nie powinno brakować takich tematów na naszym forum bo jeżeli ich nie będzie to czym będziemy się wyróżniali od tylu innych :-? I nie chodzi wcale o wyróżnianie się, które jest chęcią bycia lepszym od innych.
Zupełnie przypadkiem sprawdzając czytania ze stacji trafiłem do parafii Opatrzności Bożej w Łodzi. I z tej strony parę zdań:
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił dla diecezji Liege w 1246 r. święto ku czci Najświętszego Sakramentu.
W 1252 r. legat papieski rozszerzył je na Germanię, a w 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus", ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła (w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej).
W Polsce jako pierwszy święto Bożego Ciała wprowadził w 1320 r. w diecezji krakowskiej bp Nanker.
Od XIV w. przyjął się powszechnie zwyczaj odprawiania Mszy św. w święto i w oktawie wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu.
Procesję wprowadzono póĽniej niż święto. W Polsce zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV w.

I dalej ciekawe zdanie:
Jeżeli nas nie ma, jeżeli w tym czasie siedzimy na działce, "łowimy ryby" lub robimy zakupy - też dajemy świadectwo, tylko zupełnie czego innego...

Ale tak naprawdę chciałem nawiązać do czwartej stacji, przy której jest czytana EWANGELIA J 17,20-26.
„Ojcze, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; ...." Już wtedy, podczas ostatniej wieczerzy kiedy Jezus wypowiadał te słowa modlił się za mnie i za Ciebie, chociaz byliśmy w dalekim jeszcze zamyśle Bożym. Bo my jesteśmy potomkami tych, którzy uwierzyli dzięki ich słowu. A więc Bóg widział i mnie, i Ciebie. Jak się wczytacie (nie wiem czy wszyscy mogli być na procesji) w całość tego tekstu Ewangelii Janowej to przebija jakaś niesamowita troska Chrystusa o każdego człowieka. I wielkie pragnienie jedności. Ale jedności wokół Niego, na wzór Jego jedności z Ojcem. Mamy doskonały przykład czym jest jedność światowa chociażby przyglądając się UE. Ale przecież i tych "jedności" światowych w wymiarach mniejszych, lokalnych widzimy pełno. Świat się jednoczy wokół zła, czasami to zło est bardzo zawoalowane, przybierając pozory dobra. Zawsze jest niebezpieczeństwo, że to głoszenie słowa może się zatrzymać na mnie lub na Tobie...